"Armed With Anger" е четвъртата книга на англичанинът Ian Glasper. Темата е пънк и хардкор сцената във Великобритания през '90-те години на миналия век, а подзаглавието - "How UK punk survived the nineties". Ian е на 44 години и е свирил в доста английски банди, сред които Stampin' Ground, Decadence Within и Flux Of Pink Indians. Непосредствено преди да излезе новата му книга той даде това интервю за Hc Spirit:
1. Здрасти, Ян! Новата ти книга излиза официално следващия понеделник. Развълнуван ли си от това?
Да, много съм развълнуван. Книгата ми отне три години...доста дълго време. Нямам търпение да държа копие от нея в ръцете си.
2. Ще има ли някаква специална церемония по представянето й или разписване на копия от книгата в големите книжарници?
Не, аз не участвам в подобни церемонии или раздаване на автографи. Бих се почувствал прекалено много като знаменитост. Истинските звезди в моята книга са бандите сами по себе си, а не човекът, който пише за тях.
3. Всъщност може би все още има доста хора, които не са чули за "Armed With Anger", така че би ли ни представил книгата в няколко изречения? За какво точно става въпрос?
В общи линии това е четвъртата ми книга. Първите три са изцяло за британската пънк и хардкор сцена през '80-те. Тази е със същата стилова насоченост, но вече става въпрос за '90-те години. Много хора не знаят, че тук имаше процъфтяваща пънк и хардкор сцена през '90-те, но имаше!
4. Самата кнога представлява твоята историята за британския пънк в началото на '90-те или включва и интервюта, снимки и т.н.?
Това е история на '90-тарския пънк, но тази история е разказана чрез стотици интервюта с всички банди от онзи период. Също така съдържа стотици непоказвани до момента снимки, както и много флаери от концерти и такива неща.
5. Има ли място за политика в книгата или в нея става въпрос само за самите банди без каквито и да е политически залитания?
Оставям всички банди да изразят политическата си принадлежност, разбира се, а и аз самият показвам на читателя какви са моите политически виждания. Книгата е основно за музика, но говорейки за пънк музика, няма как да я разделиш напълно с текстовете от нея, така че и политиката влиза в съдъжанието. В случая ляво ориентирана политика.
6. Защо на корицата е Pelbu от една толкова хардкор банда като Knuckledust?
Pelbu е стар мой приятел и бандите, в които свиря са били много пъти заедно с Knuckledust по концерти през годините. Дори издадох първия албум на Knuckledust чрез моят собствен лейбъл Blackfish преди много години. Така че тук става въпрос за много история събрана в една снимка. Но точно тази фотография на Pierre е просто страхотна...с толкова силно изразяване на позиция. Просто трябваше да я използвам. Между другото тя е зааснета от друг мой стар приятел, Naki, който свърши чудесна работа документирайки UK HC сцената през '90-те.
7. А какво е положението с предните ти три книги? Радваха ли се на голям успех? Издавани ли са в други държави?
Първите ми три книги са "Burning Britain", "The Day The Country Died" и "Trapped In A Scene" и бяха приети доста добре. Предполагам са се продали в големи бройки, ако това значи "успех". До момента са преведени на Италиански и Чешки, а също са издадени и в Германия и Франция.
8. Най-вероятно това не зависи от теб, но все пак имаш ли представа дали "Armed With Anger" ще може да бъде открита и в България?
Надявам се! :)
9. Стига толкова за книгите. Нека те поразпитам за групите, в които си свирил. Колко са те и с коя група си в момента?
Групите, с които съм свирил от 1982 до сега са: Ammonia 77, Decadence Within, Burnside, Stampin' Ground, Flux Of Pink Indians, Suicide Watch, Betrayed By Many, Freebase и Thirty Six Strategies. В момента съм с Freebase, с които си прекарвам страхотно. Преслушайте новия ни 7" от Dry Heave Records и потърсете в Google или YouTube за "Welcome To Hell".
10. А коя ти е любима от всички тези банди?
Предполагам, че любими са ми Decadence Within и Stampin' Ground, защото сме направили толкова много с тези групи...толкова много концерти в толкова различни държави. Но Flux of Pink Indians винаги ще имат едно много специално място в сърцето ми, тъй като това бе една от любимите ми групи много преди да се включа към тях.
11. Когато започнах през 2003-та hcspirit.com първата новина, с която стартира сайтът беше тази за гостуването на Stampin' Ground в София. Какво си спомняш от тогава?
Всъщност аз напуснах Stampin' Ground през 2003-та веднага след като издадохме четвъртия си албум и мисля, че не свирих на този концерт. Най-вероятно това е било, когато в бандата басист стана Ben Frost от Unite, който ме замести тогава. Но съм убеден, че е бил невероятен концерт, тъй като бях чул по-рано за многото Stampin'Ground фенове в България.
12. Благодаря ти много за интервюто и за това, че стана част от нашия уебзин. Успех с книгата!
И аз благодаря за подкрепата - наистина го оценявам!
Интервю: Ростислав Бакалов